Определяне на духовни граници

 



ВАЖНО! 
Имам нов сайт, в раздела Блог можете да намерите всички стари и нови публикации от мен: https://fanytria.com 

Огромните промени тази година ни призовават да поемем по-активна роля в обществото - да премахнем разделението и да преминем напред към нова реалност, по-любяща, разумна и справедлива за всички.

Безпокойството идва от неразбирането как да бъдем част от по-голямото, от цялото човечество, като в същото време запазваме и поддържаме индивидуалната си идентичност. Това поражда въпроси като:

Как да преодолея разделението, като същевременно запазвам собствените си граници?

Как да обичам другите и пак да се грижа за себе си?

Как да задам или поддържам здравословни за мен граници, едновременно задълбочавайки връзката си с другите?

Има много недоразумения и неразбиране по темата за поставянето на граници, особено духовните граници. Има тенденция да се мисли за това като твърдение - или изцяло, или нищо. Или обичаме някой друг и му даваме това, което иска, или сме безсърдечни и в крайна сметка ще останем сами. Или ние жертваме всичко за общото благо, или поддържаме своята отделеност и изолация.

Истината е, че има Божествен танц между индивидуалното и колективното, между „аз“ и „ние“. И двете могат да съществуват заедно ... и всъщност ние сме съществена част от цялото!

Това означава, че когато се грижим за себе си, центрирани в сърцето си, с любов, приемане и разбиране, ние също се грижим и за цялото човечество. Това, което правим за един, правим за всички - дори (и особено!), когато „единият“ сте вие самите.



Голяма част от това, с което работим чрез сърцето е свързано с темата за здравословните граници и интимността на индивида. Движим се по свещения предел между разрива или свръхидентифицирането с другите. Ето няколко начина да поставим здравословни граници с другите и със себе си!

Как да поставят граница емпатите

Усещате ли, че всъщност сте прекалено съпричастни към изживяванията на другите?

Приятел ви разказва за насилствената връзка, в която е заплетен, а вие чувствате ужаса, безпокойството и страха толкова ясно и силно, сякаш това сте самият вие. Доза от вечерните новини е достатъчна, за да ви изпрати в леглото със студен компрес и кутия шоколадови бонбони. Влизате в онлайн дискусионен форум и веднага сте завладени от енергията, която усещате, дори през екрана на вашия компютър.

Когато е трудно да се каже къде свършвате вие и започва света, от съществено значение е да поставите здравословни граници за себе си.

Бъдете наясно как ви влияе енергията на другите. Ако някой ви кара да се чувствате отпаднали или изтощени, той не е подходящ за вас, колкото и харизматичен да е! Доверете се на интуицията си и се погрижете за себе си, като си осигурите достатъчно разстояние, време за емоционално и енергийно възстановяване и грижи за себе си.

Взаимозависимост или близост?

Всички познаваме усещането за приемането на зависимостта от някого като близост с него. Знаем колко близки сме се чувствали, в каква степен сме се нуждаели един от друг, представяли сме си как подобно на растение, оставено без вода или слънчева светлина ще се свием и изсъхнем, ако специалната ни връзка е прекъсната. Всички сме се борили в миналото си по един или друг начин с нездравословни привързаности, както с хора, които ги проектират върху нас, приветствани от нашия „вътрешен спасител“, както и с нашата нужда от нещо или някого. Това е сложна и лепкава тема..

Често е трудно да чуете, че това, което изпитвате в подобни случаи, е нездравословна връзка, а не здравословна интимност. Ако другият човек зависи от вас или вие от него, тогава вие сте се отказали от силата си и сте пристрастени към тази нужда,заплели сте се и може дори да сте се настанили в това, което се нарича "земята на пристрастеността". Единственият изход  оттам е да се скъсат връзките, които ни обвързват с нея.

Колкото и невъзможно да изглежда да държите на своето, това, което е необходимо, е ясна граница между нашите неща и техните неща. Одобрението от някого и създаването на щастие за другите няма да ви дадат истинска близост или удовлетворение.

Поставяне на граници за себе си

Най-често мислим за границите от гледна точка на това, което бихме и не бихме позволили в отношенията си с другите. Граници обаче могат да бъдат поставяни и на самите нас. Понякога трябва да сме наясно какво ще и какво няма да позволим на себе си.

Ето пример: Поставяне на граници за нашето мислене. Без център, съзнанието лесно може да излезе извън контрол. Създаването на структура около мислите, която да ги насочва обратно към позитивното и любопитното, вместо да ги остави да бъдат привличани към негативизъм и отчаяние, е най-добрият метод. Редовно трябва да се прави това, което можем да наречем „изнасяне на боклука“ и инвентаризация на „миризливото мислене“. :)  

В крайна сметка реалността се създава първо в главата, така че нашите мисли са първата ни линия на защита, за да гарантираме, че създаваме това, което желаем, а не това, от което се страхуваме.

Практиката създава ... напредък

Поставянето на здравословни граници е умение, нещо, в което най-вероятно няма да бъдете напълно вещи в началото (особено ако имате години практика като хора, създаващи удоволствие за другите).

Бъдете нежни със себе си и не очаквайте да бъдете напълно безгрешни, когато трябва да си зададете граници - с другите или със себе си.

Може да нараните нечии чувства.

Може да отстъпите, когато искате да кажете „не“.

Може да не сте в състояние да предложите всичко, което сте свикнали да давате, защото сега се грижите да управлявате енергията си по-добре. Това е част от процеса.

Движете се напред с вяра, оставайки чист и буден. Вашата душа знае разликата между откровената щедрост и взаимозависимостта. 

И когато постигнете правилния баланс, ще се озовете в красив танц с Всичко, което Е. :)

Източник

Коментари