Зимното слънцестоене и древните празници около Коледа

 



ВАЖНО! 
Имам нов сайт, в раздела Блог можете да намерите всички стари и нови публикации от мен: https://fanytria.com 

Коледният сезон е пред нас! Зимното слънцестоене настъпва съвсем скоро, a тогава е най-тъмното време в годината. Земната ос се накланя далеч от слънцето. В този ден преживяваме най-дългата нощ и най-краткия ден. В Северното полукълбо това се пада между 20 и 22 декември, най-често на 21 декември. В южното полукълбо се пада между 21 и 23 юни.

Всички празници около зимното слънцестоене са свързани главно с честване на завръщането на светлината и надеждата за бъдещето. По-тъмните зимни месеци (особено в древни времена) са били по-страшни за хората. Земята ставала безплодна и студена, всички стоели в домовете си. 

Слънцестоенето е символ на надеждата и очакването, че въпреки че е толкова тъмно в момента, скоро това ще се промени. Оттук нататък дневната светлина ще започне да се увеличава и отново ще се завърне.

Зимното слънцестоене и различните празници около него

По това време на годината има много и различни зимни празници. Някои от нас празнуват Коледа, други Ханука, а повечето езичници празнуват Юл. Празникът Юл идва от скандинавските традиции. Оттам е навлязъл в много езически учения. Един от начините наистина да се свържете с празника е да потърсите произхода му.

Какво всъщност е Юл?

Известен още като Джул, празникът предхожда Коледа с хиляди години. Езиковедите спорят за произхода на думата Yule. Някои предполагат, че думата произлиза от „Iul“, англосаксонската дума за колело. Това прави връзка с келтския календар, Колелото на годината. Въпреки това, в скандинавската култура „Юл“ се отнася до бог Один.  Празненствата на Юл включват огньове, украса с ориз, имел и клонки от вечнозелени дървета, ритуални жертвоприношения, пиршества и даване на подаръци. Особено характерен е за германските култури от Северна и Западна Европа, които празнуват прераждането на слънцето и светлината, която то ще донесе на Земята.

Много от традициите, които имаме по Коледа, са заимствани от древните традиции на Юл. Независимо дали са от митове, празници, фолклор, древни вярвания, разказани устни истории или празници, ние сме ги вплели в тъканта на нашите съвременни обичаи. Разпознавате ли коледните традиции, заимствани от Юл?

- Празникът в средата на зимата обикновено продължава 12 дни.

- Викингите украсяват вечнозелените дървета с подаръци като дървени играчки и лакомства за дървесните духове, за да ги почетат, а с това и насърчат да се върнат през пролетта. Клонките се украсяват с малки звънчета, така че да звъннат, когато се появи доброжелателен дух. Коледната звезда на върха на дървото пък символизира петте елемента, от които се състои всичко живо на земята.

- Имелът, съчетан със сълзи на майката, възкресяваща сина си, Богът на светлината и доброто, е викингски мит. Келтите вярват, че имелът притежава лечебни сили и би прогонил злите духове.

- В скандинавската традиция старецът Уинтър посещава домовете, за да се присъедини към празненствата. Богът на викингите Один е описван като скитник с дълга бяла брада и се смята за първия Дядо Коледа.

- Децата на викингите оставят обувките си, пълни със захар и сено до огнището в навечерието на зимното слънцестоене като дар за осемкракия кон на Один, Слейпнир. Вечер пък те обикалят от къща на къща с подаръци, основно ябълки и портокали, поръсени с карамфил, в кошници, украсени с вечнозелени клонки.

- Бъдникът представлява цяло дърво, предназначено да се гори 12 дни в огнището. Келтите вярвали, че слънцето е спряло по време на зимното слънцестоене. Те смятали, че поддържането на бъдника горящ през тези 12 дни, насърчава слънцето да се движи, което ще направи дните по-дълги. Най-големият край на дървото се подавал от огнището и се поливал с вино. Освещавал се с останките от миналогодишния бъдник. Всички се редували да побутват дървото в огъня, докато той гори. Бъдникът не се оставял да изгори напълно, защото това щяло да донесе лош късмет.

И още, и още..Но!

Ако не се чувствате особено свързани с традициите на Юл или скандинавските традиции, можете да се запознаете и с други зимни празници и фестивали, които се празнували около слънцестоенето. Да посочим няколко примера: древните египтяни са използвали това време, за да празнуват бога на слънцето Ра. Древните гърци празнували празника на Посейдон. Римляните празнували Сатурналиите, свързани с бога на времето и земеделието Сатурн. 

Ако имате ваш специфичен път или искате да се свържете с вашите предци и кръвна линия, вижте дали можете да намерите повече информация за тяхната история и традиции. Защото празнуването на тези древни празници е невероятен начин да се свържете с предците си.

Зимни божества

Интересно е и да проучите кои божества са най-почитани по това време на годината, за да се свържете с тях. В скандинавските традиции се казва, че Один идва от Асгард под прикритие като „Зимния старец“, за да раздава подаръци. В древногръцката култура се отдава почит на Деметра, за да се утеши в отсъствието на дъщеря й Персефона, докато тя е в подземния свят. По това време Персефона често е почитана със семена от нар и други дарове. Както бе споменато по-горе, някои култури празнуват боговете на слънцето или земеделието като Сатурн и Ра.

Независимо дали вашата практика има културен фокус или специфичен пантеон, или следвате еклектичен път и черпите от множество пантеони, това е чудесен момент да научите за божествата, традиционно почитани по това време и как можете да следвате традицията и да ги почетете.

Украсете с вечнозелени растения

Много различни култури украсяват дома си с вечнозелени растения по това време на годината. Те са били приемани като свещени и магически растения, защото не умирали през зимата. Вечнозелените растения са били използвани по целия свят като символи на безсмъртие, живот и устойчивост. Видовете вечнозелени растения варират в зависимост от културата и традициите, но символиката остава същата. Декорирането на вашия дом, олтар или свещено пространство с вечнозелени растения и други символи на зимата е чудесен начин да продължите тези традиции.

Има много спорове относно истинския произход на това, което сега приемаме за коледно дърво. В някои райони на Скандинавия дърветата са прибирани на закрито, за да се предпазят горските духове. Друидите украсявали вечнозелени дървета отвън, за да почетат дърветата и тяхното безсмъртие. Смятало се за лоша поличба, да се изкорени едно от тези свещени дървета. Много езичници са прегърнали съвременните адаптации на тези традиции и украсяват вечнозелени дръвчета на закрито или на открито.

Украсете "бъдник"

Една традиция, която е много променяна през годините, от различните декорации до тортите, е бъдникът. Първоначалните норвежки традиции са били да се украсява бъдника с вечнозелени растения, канела, сушени резенчета портокал и други (безопасни за изгаряне) сезонни предложения. След това той се хвърля в огнището, за да изгори и така да приветства светлината и да защитава дома. Някои традиции включват практиката, всеки член на семейството да носи клонче, което да хвърли върху бъдника като форма на гадаене. Ако клонката не изгори, това е лоша поличба или предупреждение за този член на семейството за следващата година.

В наши дни малко от нас имат работещи камини или подходящи огнища. Има съвременни адаптации на бъдника, които са едновременно декоративни и символични за едни и същи традиции. Те са украсени с подобни вечнозелени и зимни символи (истински или фалшиви, в зависимост от вашите предпочитания). Върху тях са поставени свещи или светещи лампички, които символизират изгарянето на бъдника по по-сдържан начин. Да не говорим,че декоративният бъдник може да бъде запазен и украсен отново след година, с нови свещи.



Дайте на нуждаещите се

„Сезонът за даване“ се почита от езичниците, както и от тези, които празнуват традиционната Коледа. Ако имате дрехи, храна или пари, които да дадете, това е чудесно време да го направите. „Тези, които се нуждаят“ могат да включват и животни, които се нуждаят от храна или подслон. Ако има диви животни близо до вас, поставянето на вода или хранилки с храна (безопасни за  местната дива природа) също е прекрасно. Ако имате дом, пространство и време, осиновяването или отглеждането на животни е друг начин да подслоните животно в нужда.

Направете си празничен Юл

Както при повечето празници, можете да го отбележите с храна. Можете да приготвите храна за вашето домакинство или просто да направите мини празник за себе си! Традиционните храни по това време на годината включват:

  • Печено месо (или  подходящи зеленчуци заместители)
  • Яхнии
  • Меденки
  • Плодови торти
  • Бисквитки
  • Сушени плодове
  • Ядки
  • Ябълки
  • Портокали
  • Греяно вино
  • Подправен сайдер
Можете също така да използвате всичко, което е в сезона по това време на годината или ви се струва зимно. Супи, зимни тикви, горещо какао, чай и др.

След като сте приключили с подготовката на украсата, светлината и храната, пригответе си пожеланията, които да изречете. По това време на годината, те обикновено са за: мир, хармония, надежда, щастие, изцеление, бъдещо изобилие и определяне на намерения за новата година и това, което искате тя да донесе.

Юл се свързва с:

Цветове: бяло, червено, зелено, сребристо, златно

Билки/растения: вечнозелени растения, бор, кедър, ела, палма, дъб, имел, бръшлян, канела, карамфил, джинджифил,тамян, смирна, розмарин, индийско орехче, валериана, хвойна, лайка, шишарки

Кристали: прозрачен кварц, диамант, смарагд, рубин, гранат, кървав камък


Светли и щастливи празници!

Коментари