Нади шодхана пранаяма, с включена практика на Дийпак Чопра


Image result for nadi pranayama

ВАЖНО! Местим се от blogger в wordpress. Новият ни адрес с всички стари и нови публикации е: https://fanlor.wordpress.com

Нади шодхана Пранаяма (Nadi shodhana pranayama) е хатха йога практика, която очиства надите (енергийните канали в тялото) чрез алтернативно дишане. Шодхана буквално означава " да изчисти". Практиката служи за балансиране потока на жизнената енергия, или прана, през ида (лявата, лунна страна) и пингала (дясната, слънчева страна) надите, точно по същия начин, както потока на въздуха влиза през лявата и дясната ноздра.
Тази пранаяма практика започва и завършва през лявата ноздра. Някои пранаяма практики могат да увеличат телесната топлина, но завършването на практиката чрез издишване през лявата ноздра неутрализира всяка излишна топлина, която може да се е натрупала.
Целта на всички йога практики е просветление. Това, което се реализира в просветленото състояние, е Единството на битието. Най-голямата пречка за тази реализация се крие в неправилното възприемане на себе си и на другите. Така че практиките трябва да се справят с това погрешно възприемане на себе си и на другите, ако искат да подпомогнат процеса на просветление.
Една от основните цели на хатха йога практиката е да улесни движението на прана в сушумна нади (центарлния енергиен канал), което би накарало съзнанието или кундалини да се издигне, изкачи, разшири или развие към осъзнаването на Единството на битието. За да се постигне това първо ида и пингала надите трябва да се балансират.
Всичко, което правим, създава Карма. Тялото, което имаме сега, е съставено от всички наши минали нерешени карми. Санскритската дума карма произлиза от корен KR, което означава „да действаме.“ Карма означава „действие.“ Действието може да бъде мисъл, дума или физическа функция (като дишането). 
Чрез авидя (avidya), „погрешно познаване“, ние възприемаме погрешно другите- не като такива, каквито са в действителност- а също така погрешно възприемаме себе си като отделен и изключен от другите индивид. Авидя е случай на погрешна идентичност. Можем да бъдем недоброжелателни към някого само когато сме излъгани чрез авидя и го възприемаме като отделна част от нас самите.
Когато сме нелюбезни към другите, енергията, която би могла да се движи в сушумна нади и да доведе до просветление, вместо това се навлиза в пингала нади, или слънчевия канал. Когато сме нелюбезни към себе си, енергията ,вместо да подхрани сушумна нади и да ни доближи до просветление, навлиза в ида нади, или лунния канал. Нади шодхана разрешава този енергиен дисбаланс.
Начинът по който се държим с другите, определя поведението на другите към нас, начинът по който другите се държат с нас определя начина, по който ние самите се възприемаме; а това определя кои сме.
Нади шодхана, практиката за балансиране на слънцето и луната е метафоричен начин за описание на трансформацията на нашето възприятие за себе си и другите. Чрез йога практиките, ние откриваме кои сме. Така че трябва да започнем нашата практика на пранаяма с това, кого мислим, че сме, като вдишваме през лявата ноздра, и завършваме с издишване отново през нея, но се надяваме в края на практиката леко да сме променили възприятието за себе си.
Чрез последователна и специфична практика, ние започваме да разтопяваме авидията, която ни държи отделени от другите, от природата, от Бога, отделени от осъзнаването на Единството на битието и истината за себе си и реалността, в която живеем и споделяме с други.
За най-добър резултат нади шодхана трябва да бъде изпълнявана преди практикуването на асани, или след шавасана и преди медитация, но никога в средата на комплекса от асани.
Използвайте Вишну мудра, за да улесните преминаването на въздуха през ноздрите: Сгънете показалеца и средния пръст на дясната ръка върху дланта, като използвате палеца, за да контролирате преминаването на дъха през дясната ноздра и безименния пръст, за да контролирате преминаване на дъха през лявата ноздра. В началото е важно да запазите способността си да вдишвате и издишвате, като използвате съотношение 1: 1, без задържане. Издишайте през двете ноздри. Запушете дясната ноздра и вдишайте бавно през лявата. Запушете лявата ноздра и издишайте бавно през дясната. Бавно вдишайте през дясната ноздра, запушете я и издишайте бавно през лявата. Това е един цикъл. Практикувайте пет до десет цикъла всеки ден в продължение на поне един месец.
Следващата по-сложа стъпка е добавяне на задържане след вдишване и преди издишване, като се използва съотношението 1: 1: 1: 1. Нея ше разгледаме по-нататък в практиките ни.
Сега нека упражним практиката с един чудесен учител- Дийпак Чопра: 
Нади шодхана пранаяма
 


Коментари