Есбат - да празнуваме пълнолунието

Full Moon Celebration | willowdot21

ВАЖНО! Местим се от blogger в wordpress. Новият ни адрес с всички стари и нови публикации е: https://fanlor.wordpress.com

Какво е Есбат?

Есбат е среща на последователите на Уика или повлияните от Уика форми на съвременно езичество и Паганизъм, която се провежда всеки месец по време на пълнолуние. Обикновено това е времето за церемонии за посвещение или за изцеление чрез магия, за разлика от Сабат (празничен ден за почивка).

И така, какво е специално за Есбат?

Със сигурност това е добър начин да отбележите тринадесетте лунни месеца, които съставят една календарна година.

Авторката Идейн Маккой казва, че "Есбат на пълнолуние е склонен да бъде безпощадно френетично тържество, подходящо за" лунатиците ", за които някога се смяташе, че показват лудостта си под светлината на пълнолунието. По време на есбат, независимо дали в група или от самотни практикуващи, се извършват ритуали за увеличение или печалба, които се правят и през фазите на нарастваща луна, също за освобождаване, пускане, изобилие, семейно благоденствие, психическо лечение и някои любовни магии. "

Празнувайте Есбат с ритуал

В допълнение към осемте Сабата, които се отбелязват всяка година, много езичници празнуват обикновения Есбат, по време на който се извършват различни обреди, с които се почитат боговете и богините на традицията.

Повечето ковъни и групи се срещат поне веднъж в месеца и обикновено срещата им съвпада с пълната луна и церемониите около това събитие.

Думата Esbat е от френски произход ( s'esbattre), и в свободен превод означава "да се забавляваш и веселиш". В допълнение към радостта и забавлението, това е време за общуване с боговете на вашата традиция. В някои групи обичаят на Есбат е последван от различни магически церемонии и практики.

Първо, ако вашата традиция изисква от вас да очертаете кръг, направете го в началото на празника. Ако не сте привърженици на тази практика, поне отделете време за ритуално очистване на района. Това ще определи пространството около вас като свещено. Ще ви е необходима купа с вода и лунна свещ за олтара. Традиционно се използва бяла свещ, която можете да украсите със знаци, руни или надписи, гравирани с горещ нощ. Украсете олтара си с лунни символи - огледала, сребърни накити, бели кристали.

Следва молитва или заклинание, според предпочитанието и усещането ви, в която можете да замените имената и атрибутите на божествата, според вашата традиция:

Обърнете се към олтара и дръжте ръцете си широко отворени. Наклонете главата си така, че лицето ви да е обърнато към небето - в края на краищата това е празник, който почита пълната луна. Казваме:

Богиньо на Луната, кралицо на нощта,
пазителко на женските тайни, господарко на приливите,
Ти, която понякога се променяш и все пак си постоянна,
Моля те да ме водиш с мъдростта си,
помогни ми да раста чрез твоите знания,
и ме подкрепяй по пътя ми.


Запалете лунната свещ и отделете малко време, за да размислите върху даровете, които имате в живота си.

Поднесете купата с вода под небето, така че луната да се оглежда в нея и кажете:

Луната е символ на майката,
тя бди над нас ден и нощ.
Тя носи енергията на промяната и движението,
потокът, който променя женските тела,
и страстта на влюбените към любимите им.
Мъдростта й е велика и всезнаеща,
и ние я почитаме тази вечер.
Закриляй ни, Велика майко,
докато цикълът се върне отново,
и ни доведе до следващото пълнолуние,
в любовта и светлината ти.

Отделете няколко минути, за да помислите за нещата в живота си, които са се променили в последния цикъл на луната. Има ли хора, които са дошли във вашия свят, за които сте благодарни? Прекратили ли сте токсични отношения? Вкусили ли сте щастието да правите нещо любимо? Помислете върху всички неща, за които трябва да бъдете благодарни, както и нещата, които бихте искали да видите променени през следващото пълнолуние. Когато сте готови, затворете кръга и завършете ритуала.

Съвети:

Използвайте лунната вода през следващия месец за поливане на растения, очистване на хора и пространства или правене на магически практики.

Коментари