Летни празници в чест на Слънцето



ВАЖНО! Местим се от blogger в wordpress. Новият ни адрес с всички стари и нови публикации е: https://fanlor.wordpress.com


В нашето семейство празнуваме древния паганистки празник Мидсъмър два пъти:  първият път, когато настъпва астрономическото лято,  тъй като най-често то съвпада с рожденния ми ден :) (21 юни, най-дългият и слънчев ден в годината). Тогава почитаме Слънцето и правим весело парти с домашно приготвена, обикновено вегатарианска храна и вкусна плодово-шоколадова торта, гарнирана с много танци и смях.

Вторият път е на 24 юни, (Еньовден),  когато според българската народна традиция се почита силата на Слънцето, огъня и свети Йоан Кръстител, всичко събрано в един блестящ огнен празник.

Според народните поверия в нощта срещу Еньовден звездите дават магическа сила на билките, а с първите си лъчи слънцето ги прави още по-лековити. В момента на изгрева цялата космическа енергия се концентрира в тях. Затова билки се берат рано сутрин, преди и по време на  изгрев, за да се запази лечебната  им сила.  Времето трябва да е сухо, след като се вдигне росата, но преди изгрева на слънцето. Ето това съчетание е мъчнотията в цялата работа. Но тези, които успеят, са възнаградени с истински магически лекове за всички познати болежки. Някога всички жени, без изключение, са познавали билките и са ги прилагали ежедневно. На някои места се прави и специален ритуал за откупуване на взетите от природата билки. Жените играят около набраните наръчи  мълчано хоро.

Според изследователката на българските народни обреди и магия, Розмари де Мео, същинското тайнство на Еньовден се извършва през нощта или точно преди да разпукне изгревът и е в две части – наричане, чрез което се призовава силата на Корена, и мълчание, бдение. В този ритуал, човекът изрича и фиксира във Вселената благото, което иска да получи. Това е нещото, което ще го направи щастлив, радостта в живота му. И иска сила за осъществяването, за сбъдването му от своя български корен. Наричането свършва с мълчано хоро, което се играе само от жени.

Хорото е спокойно, прилича на просто по-чевръсто ходене. Самите движения не носят някакъв дълбок езотеричен смисъл. Цялата работа е в мълчанието – то се изпълнява, без да се пророни и дума. Жените мълчат и пречистват с дъха си пространството. Дишането е ключът в този ритуал, макар и позабравен вече. Изпълняват се особени дълбоки вдишвания и издишвания, групирани по три, които издават звук, подобен на изсвистяване. Така с дъха жените изчистват мястото, където ще бъде сторено същинското тайнство.

Хорото приключва при мъжкия огън, където жените се събират около мъжете. И точно тук – около огъня, се вика българския корен, призовава се българската земя, активира се родовата памет, силата на кръвните връзки – всичко това, събрано в една точка – земята. Призовава се на висок глас, използвайки магията на думите.

Наричането, което се използва и на Еньовден, и в други фолклорни ритуали, всъщност е едно много старо, предхристиянско тайнство. Смисълът му е простичък: с енергия, почерпена от земята и корена, се внася промяна в живота в желаната насока. Това е изкуството да се променя околната среда и обстоятелства, самото подсъзнание, посредством човешката воля. Емоцията градира, силата се натрупва, енергията се повишава, а въздухът буквално е нажежен до червено от напрежение. И точно, когато вибрацията е стигнала връхна точка, тя се прерязва като с нож, в един миг. Това е моментът, в който се преминава към пълно дълбоко мълчание. Обикновено това се случва около 1 часа през нощта, след като всичко е минало, разказва Розмари. Всички присядат и замълчават. Мълчат до изгрева, мълчат и се пречистват. Мълчанието е магически ритуал, който премахва всичко старо, ненужно и болно и подготвя полетo за нов запис – Дай Боже, този път само на хубаво, на здраве, на берекет. Така нареченото говеене се практикува често и в много от българските фолклорни обичаи.

Част от обредите на нощта преди Еньовден е прескачането на огън. Огънят е една малка вселена, пренесена на земята. Човекът се връща символично при източника си и показва своята сила. Младежите наклаждат огромни огньове, засилват се и ги прескачат, за да си гарантират сила и жизненост. Огънят има силата да пази и да пречиства всичко, което мине през него. Горящият огън, във формата на кръг и еньовския венец, изплетен на заранта, са знак за "чисто" място, отделено от опасностите на останалия свят. Извън този кръг е всичко нечисто и опасно, което може да навреди, там цари хаос. Така венецът и кръгът получават сакрална роля.

Еньовският венец, изплетен от цветя и носен на главата, като символ на здраве, красота и светлина, в същността си е древен магически предмет, който кодира в себе си желанието за щастие и отдалечаване от злите сили. С венци се кичат всички обекти, които представляват особена ценност – животните, та да са плодоносни и здрави и да дават богато поколение, кладенците, за да не пресъхват, къщите, за да са пълни с деца, хамбарите, за да са пълни с жито.

Такива цветни венци и китки се окачват из дома, за да гонят нечистите сили. После от тях се късат билки за домашните лечебни чайове, или се палят и с дима им се окадява къщата, или пък се пазят и се ползват за лек.

Росата в тази утрин също има лечебна сила. Вярва се, че измиването на лицето с капки роса или „окъпването” направо в росната трева рано сутринта на този ден носи здраве през цялата година. Ако се изкъпете в извор, река или море, там където целебните първи слънчеви лъчи са докоснали водата, тя ще ви дари с неговата мощ. Обредното къпане отмива болестите и лошотията и пречиства човека за още една цяла година.

В този ден се изпълняват също и древни ритуали за гадаене, здраве и плодородие, за които се използва „мълчана вода”. Според  старата българска традиция, „ мълчаната вода” се налива от три сладки извора в нощта преди Еньовден, от чисто момиче или млада булка, облечена в сватбени дрехи. Преди зазоряване водата се носи при пълно мълчание до мястото, където ще се ползва, за да се запази магическата й сила. Силата на мълчаната вода се крие в нейната чистота, в съхранения неутралитет на енергийната й структура, който е основа за понататъшното й зареждане с желаната енергия.

Водата е основно магическо средство в българските ритуали, използвана е на всички големи български празници. Причината за това е, че мълчаната вода е чиста, „незаредена“. До нея не са се докоснали ни добро, ни зло. Тя е поле, върху чиято структура буквално се „пише“ – тоест енергийната й структура поема желаната енергия, в случая на късмета, плодородието, здравето или каквато е целта на извършвания ритуал.

На Еньовден в мълчана вода се топят китките и момински накити, които се изпозват като нишани за разпознаване, но при други празници магическата течност се влага в обредните хлябове, пречиства домовете, приветства новородените. Мълчаната вода се и пие – по три глътки, като лекарство.

На днешния празник най-важни са билките. Обикновено  се берат липа, жълт кантарион, лайка, бял равнец, мента, еньовче, мащерка, маточина и други. Истинските билкари никога не обират билките докрай. Те винаги оставят по един от всеки три стръка, за да има и догодина, на същото място да израснат достатъчно растения и отново да се вземе лек от природата.

Особената космическа енергия по Еньовден се отразява освен на растенията и на хората. На този ден се сънуват пророчески сънища, в които информацията буквално се излива през отвореното небе към хората. Границите между този и онзи свят изтъняват и човек може да получи ценни напътствия.

В тази специална нощ пророческите сънища са присъщи на всеки, а не само на избрани. За да получиш съвет и помощ от небето, не се изискват специални дарби. При гадаенето има значение каква е фазата на луната в дадения момент. Ако е растяща, в съня ще се покаже бъдещето, заедно с указания кои са най-правилните действия. Ако луната е намаляваща, ще помогне за осъзнаване на преживян и приключил етап. Ако се присъни определен човек, значи е дошло време да се приключат отношенията с него. Ако се присъни проблемна ситуация – дошло е време да се разреши. Ако е новолуние, тогава ще получим информация за предстоящи дела, които ще се наредят сами, без никакъв труд и усилия. За сънуваното не следва да се тревожим, дори и да мислим, а да го оставим само да се оправи. Ако луната е във фаза пълнолуние, тогава ще получим указания кои хора и събития от живота ни изчерпват нашата енергия, за да се предпазваме от тях.

Хубавите сънища по Еньовден се сбъдват, а кошмарите – обратно, показват какво ще напусне живота на сънуващия. Добре е сутринта сънуваното да се запише, защото се забравя почти незабавно. За да се сънува пророчески сън, трябва предварително да се изяви намерение за това. При лягане се помолете за напътствия в живота си. Хубаво би било да се заяви и желанието, когато се събудите, да помните всичко подробно и ясно. При заспиване не мислете за неприятности и проблеми. Отпуснете се, представете си, че сте на някое любимо ваше място и задайте мислено въпроса, на който очаквате да получите отговори в съня.

Казват, че на Еньовден всяко желание се сбъдва, всяка магия успява и всяко гадание е истинско. Просто е, бъдете искрени !

по материали от интернет

Коментари

Публикуване на коментар